Атопічний дерматит - симптоми, причини та методи лікування для дорослих та дітей.
Нестерпний свербіж, почервоніння шкіри на обличчі, згинах ліктів і колін, реакція на смажену їжу і солодке? Швидше за все, це атопічний дерматит.
Атопічний дерматит - хронічний прояв алергічних реакцій на шкірі. Він може з'явитися через спадковість або через вплив будь-яких відомих алергенів. Атопічний дерматит найчастіше з'являється в дитинстві і своїм виникненням сприяє іншим алергічним хворобам.
Фактори виникнення дерматиту
Виникає атопічний дерматит через такі чинники:
- До першої групи чинників належать: спадковість з боку матері, куріння під час виношування, зокрема пасивне, патології вагітності та пологів, захворювання під час вагітності, алергія, навіть харчова.
- Друга група чинників - це нюанси годування дитини в перші місяці життя. До другої групи належать: ранній прикорм, введення в прикорм гіпоалергенних продуктів, пізнє грудне годування, раннє штучне вигодовування.
- Третя група ризику - це обставини. Тут впливають несприятливі умови життя, нестача свіжого повітря, регулярні інфекційні захворювання, забруднена екологічна обстановка, постійний контакт з алергенами.
- До четвертої групи входять захворювання, які виникають у дитячому віці. Це глисти, різні розлади шлунково-кишкового тракту, вогнища хронічної інфекції в порожнині рота і носоглотки, а також розлади нервової системи.
Симптоматика дерматиту
Атопічний дерматит може загострюватися навесні, взимку та восени. Симптоматика його проявляється так:
- Сверблячі западини під колінами і ліктями, шия та обличчя, передня поверхня щиколоток;
- Дуже суха шкіра;
- Ознаки проявляються на обличчі - якщо діти молодші двох років, і в ділянці суглобових згинів;
- Поява висипань у вигляді горбків;
- Наявність зони почервоніння;
- Лущення шкіри;
Стадії дерматиту
Також атопічний дерматит розподіляється на три стадії.
Перша стадія. До неї входять діти до двох років. Запалення з'являється на щоках і лобі, при цьому область носогубної складки чиста. На пізніших стадіях запалення переходить на волосяну частину голови, комірцеву зону, завушні області, а також сідниці та гомілки. Шкіра набрякає, червоніє, "мокне", утворюється "молочний струп" специфічного вигляду кірки.
Друга стадія. До другої стадії входять діти з двох до десяти років. Шкіра в цьому віці змінюється на внутрішніх поверхнях суглобів, на задній поверхні шиї, за вухами і в складках шкіри. Також характерні тріщини на тильній поверхні кисті. Шкіра стає сухою і лущиться.
Третя стадія - це підлітково-дорослий період, який характерний зміною шкіри обличчя та шиї, кінцівок і верхньої частини тіла, а в деяких випадках усього тіла.
Лікування дерматиту.
Насамперед необхідне дотримання гіпоалергенної дієти. Вона полягає в тому, що потрібно по мінімуму вживати алергенні продукти. Також необхідно визначити та виключити причинно-значущий алерген.
Потім підключається лікарська терапія. У ній застосовується прийняття антигістамінних препаратів, а також різних мазей і кремів. За особистими показаннями кожного в цей момент можна застосовувати кріотерапію.
Метод полягає в тому, що за допомогою кріоаплікатора, змоченого рідким азотом, уражені ділянки шкіри починають відновлюватися. Це відбувається тому, що запалена ділянка відторгає пошкоджену тканину і починає регенерувати природним чином.
Завдяки кріотерапії відновлюються пошкоджені зони шкірних покривів, стимулюється імунітет. Вплив ліків, що застосовуються вами за призначенням лікаря-дерматолога, стає більш ефективним.
Також кріотерапія успішно зводить залишки слідів від дерматиту.